دستگاه تصفیه آب صنعتی

در دهه های اخیر استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی یا آب شیرین کن صنعتی به میزان وسیعی افزایش یافته است. دلیل عمده گسترش استفاده روز افزون این دستگاهها، كمبود شدید آب قابل آشامیدن در کشورهای مختلف می باشد. بویژه در کشورهایی نظیر ایران که در مناطق خشک و نیمه خشک واقع شده اند، معضل کم آبی بیشتر به چشم می خورد.علاوه بر آن جهت تأمین آب مورد نیاز صنایع (با استانداردهای كیفی مشخص) نیز ، از این دستگاه به میزان وسیعی استفاده می گردد.

نحوه عملکرد دستگاه :

دستگاه تصفیه آب صنعتی RO ، بر اساس عبور آب از غشاء نیمه تراوا کار می کند. غشاء نیمه تراوا بخاطر وجود مقدار بالای املاح محلول در آب (TDS) ناخالصی ها را از آن جدا می کنند. آب با فشار بالاتر از فشاراسمزی، با عبور از غشاء نیمه تراوا به دو قسمت تقسیم می شود:

الف – آب شیرین :

كه محصول نهایی دستگاه تصفیه آب می باشد(permeate)

ب- آب شور :

كه حاوی املاح موجود در آب است و باید دفع گردد.(concentrate)

هزینه تصفیه آب برای صنایع مختلف :

مطلوب ترین آب برای اکثر صنایع، آب بدون یون می باشد، اما هزینه تصفیه آب تا رسیدن به مرحله آب بدون یون بسیار زیاد است. لذا برای صنعت مناسب ترین آب، آبی است که هزینه تصفیه آن کمتر از مخارج درمان عواقب زیان بخش ناخالصی ها باشد. برای اکثر صنایع رسیدن به این امر با استفاده از دستگاه آب شیرین کن صنعتی ( دستگاه اسمز معکوس RO ) امکان پذیر می باشد. با توجه به صنعت مورد نظر کیفیت آب تولیدی این دستگاهها هم متفاوت خواهد بود. صنایعی نظیر صنایع دارویی، غذایی، فولادی، کشاورزی، نفتی، پالایشگاهی و … به وفور از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس استفاده می کنند. قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی با توجه به قطعات به کار رفته و همچنین ظرفیت دستگاه تصفیه آب در شبانه روز متفاوت می باشد.

ظرفیت دستگاه تصفیه آب صنعتی

ظرفیت آب شیرین کن صنعتی از 5 متر مکعب در شبانه روز تا چند هزار متر مکعب در شبانه روز با توجه به آب خام و مقدار نیاز قابل تامین است. بدیهی است برآورد درست مقدار مورد نیاز باعث کاهش هزینه و قیمت دستگاه تصفیه آب و نیز جلوگیری از هزینه مجدد جهت ارتقای دستگاه خواهد بود. در انتخاب دستگاه آب شیرین کن از سازندگان مختلف تنها هزینه اولیه دستگاه را نباید مدنظر قرار داد. انتخاب یک دستگاه تصفیه آب ارزان همیشه مقرون به صرفه نیست. زیرا باید به عمر دستگاه تصفیه آب ، میزان برق مصرفی دستگاه تصفیه آب ، ریکاوری و نیز هزینه مواد شیمیایی تصفیه آب توجه کرد. انتخاب یک دستگاه با طراحی نادرست قطعا باعث افزایش هزینه تعمیر و نگهداری دستگاه تصفیه آب RO و یا حتی عدم کارایی درست دستگاه و عمر کوتاه آن خواهد شد.

برخی اثرات زیان بخش ناخالصی های آب در صنعت عبارتند از :
  1.  ایجاد رسوب دردستگاههای حرارتی و برودتی، چیلر و برج خنک کن که رسوب زدایی آنها بسیار سخت و گاه غیرممکن است
  2.  تولید بخار با کیفیت پایین در دستگاه های تولید بخار و توربین
  3.  رسوب و خوردگی بویلر، دیگ بخار و دیگر سیستم های حرارتی و گرفتگی لوله ها
  4.  اتلاف مواد شیمیایی مانند صابون
  5. باقی گذاردن لکه روی محصولات غذایی و نساجی
آب شیرین کن صنعتی