دستگاه تصفیه آب صنعتی

در دهه های اخیر استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی – که با نام های آب شیرین کن صنعتی و دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس نیز شناخته می شود – به میزان وسیعی افزایش یافته است. دلیل عمده گسترش استفاده روز افزون این دستگاهها، كمبود شدید آب در کشورهای مختلف می باشد. علاوه بر تامین آب آشامیدنی استفاده از آب تصفیه شده برای صنایع بسیار ضروری است. وجود ناخالصی در آب مصرفی صنایع بسیار زیان بخش است که از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

– ایجاد رسوب دردستگاههای حرارتی و برودتی، که رسوب زدایی آنها سخت و گاه غیرممکن است.

تولید بخار با کیفیت پایین در دستگاه های تولید بخار و توربین.

– رسوب و خوردگی بویلر، دیگ بخار و دیگر سیستم های حرارتی و گرفتگی لوله ها.

– اتلاف مواد شیمیایی مانند صابون

– باقی گذاردن لکه روی محصولات غذایی و نساجی

 

مطلوب ترین آب برای اکثر صنایع، آب بدون یون می باشد. اما هزینه تصفیه آب تا رسیدن به مرحله آب بدون یون بسیار زیاد است. لذا برای صنعت مناسبترین آب، آبی است که هزینه تصفیه آن کمتر از مخارج درمان عواقب زیان بخش ناخالصیها باشد. برای اکثر صنایع رسیدن به این امر با استفاده از دستگاه آب شیرین کن صنعتی ( دستگاه اسمز معکوس RO ) امکان پذیر می باشد. با توجه به نیاز صنایع گوناگون کیفیت آب خروجی مورد انتظار برای این دستگاهها متفاوت خواهد بود.

 

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب صنعتی 

فرایند اسمز پدیده ای طبیعی است. در این فرایند آب در دو طرف غشا از غلظت کم بطرف غلظت بیشتر جریان می یابد. این فرایند تا رسیدن به تعادل در دو طرف غشا ادامه می یابد. در دستگاه تصفیه آب RO عکس این فرایند و با عبور آب از غشاء نیمه تراوا  از طرف غلظت زیاد املاح به سمت دیگر انجام می شود. در این فرایند آب به وسیله پمپ فشاربالا، با عبور از غشاء نیمه تراوا به دو قسمت تقسیم میشود.

الف – آب شیرین : كه محصول نهایی دستگاه تصفیه آب می باشد(permeate).

ب- آب شور : كه حاوی املاح موجود در آب است و باید دفع گردد.(concentrate).

 

ویژگی های دستگاه تصفیه آب صنعتی ایده ال

در طراحی و ساخت دستگاه آب شیرین کن صنعتی به موارد زیر باید توجه کرد.

– دقت در آنالیز آب خام در طراحی

– تامین کیفیت و دبی آب خروجی مورد نیاز

– افزایش طول عمر مفید دستگاه.

– افزایش ریکاوری دستگاه (کاهش مقدار آب دورریز دستگاه)

– کاهش میزان مصرف مواد شیمیایی

– کاهش میزان مصرف برق.

– کاربری آسان برای اپراتور

– کیفیت قطعات و قیمت مناسب دستگاه آب شیرین کن.

– حداقل هزینه نگهداری و حداقل نیاز به سرویس های دوره ای و CIP.

ظرفیت آب شیرین کن صنعتی از 5 مترمکعب در شبانه روز تا چندهزار مترمکعب در شبانه روز قابل تامین است. بدیهی است برآورد درست مقدار مورد نیاز باعث کاهش هزینه و قیمت دستگاه آب شیرین کن می گردد. همچنین پیش بینی نیاز آتی باعث جلوگیری از هزینه مجدد جهت ارتقای دستگاه خواهد بود.

 

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی

در انتخاب دستگاه آب شیرین کن از سازندگان مختلف تنها هزینه اولیه دستگاه را نباید مدنظر قرار داد. انتخاب یک دستگاه تصفیه آب ارزان همیشه مقرون به صرفه نیست. زیرا باید به عمر دستگاه تصفیه آب، میزان برق مصرفی، ریکاوری و هزینه مواد شیمیایی دستگاه تصفیه آب توجه کرد. انتخاب یک دستگاه با طراحی نادرست قطعا باعث افزایش هزینه نگهداری دستگاه تصفیه آب RO و یا حتی عدم کارایی درست دستگاه و عمر کوتاه آن خواهد شد.

 

کاربردهای دستگاه تصفیه آب RO

دستگاه آب شیرین کن RO در صنایع مختلفی کاربرد دارد. دامنه وسیع کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی باعث افزایش استفاده آن در صنایع مختلف می گردد. تولید آب آشامیدنی یکی از ضروری ترین مصارف تصفیه آب است. ازطرفی در صنایع نفت و پتروشیمی، تمامی کارخانجات، صنایع فلزی، غذایی و داروسازی کاربرد این دستگاهها اجتناب ناپذیر است. دستگاه های حرارتی و برودتی چیلرها و برج خنک کن و.. همه به آب تصفیه شده نیاز دارند. همچنین تاثیر چشمگیر استفاده از آب تصفیه شده در تولیدات کشاورزی و دامی اثبات شده است. گلخانه ها، مزارع، دامداری، مرغداری و استخرهای پرورش ماهی همه از آب شیرین کن استفاده می نمایند.

آب شیرین کن صنعتی

اجزای دستگاه تصفیه آب صنعتی RO

در این قسمت بخش های اساسی دستگاه آب شیرین کن معرفی می شوند. طراحی این دستگاهها با توجه به اطلاعات آب خام و آنالیز آن به صورت اختصاصی انجام میگردد. در شرکت زلال پایاب طراحی دستگاه توسط متخصصین تصفیه آب و با تکنولوژی و نرم افزارهای روز دنیا انجام میگردد.

سیستم پیش تصفیه

شامل فیلتر کربنی Carbon filter و فیلتر شنی Sand filter که بر اساس نیاز در طراحی قرار میگیرند.

پمپ ها

پمپ های دستگاه شامل این موارد هستند. پمپ تغذیه Feed pump و پمپ فشار بالا  High Pressure pump و پمپ تزریق (دوزینگ پمپ) Dosing pump. جنس پمپها با توجه به نوع آب خام استیل 316 یا استیل 304 یا چدن میباشد. برندهای معتبر موجود در بازار Lowara ,Ebara ,Grundfos و نیز برندهای CNP ,LEO هستند.

فیلتر ممبران RO

ممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی RO یا غشای اسمز معکوس یکی از مهمترین قسمت های دستگاه است. کیفیت ممبران دستگاه اسمز معکوس در عملکرد آن بسیار تاثیرگذار است. برندهای معتبر در این زمینه Filmtec و Hydranautics امریکا هستند.

تابلو برق و سیستم پایش

برای دستگاه آب شیرین کن داشتن یک تابلو برق ساده کافی نیست. سیستم پایش اتوماتیک علاوه بر کنترل کلیه قطعات دارای مانیتوری است که کلیه اطلاعات سیستم را در اختیار کاربر قرار می دهد.  بروز هرگونه خطا در این سیستمها به راحتی قابل تشخیص و رویت است. از اینرو یک کاربر با آموزش اولیه قادر به راهبری دستگاه خواهد بود.

سیستم های تزریق اتواتیک و نیمه اتوماتیک

برای تزریق یا دوزینگ مواد شیمیایی از جمله آنتی اسکالانت بهترین حالت انتخاب تزریق اتوماتیک است. این سیستم اتوماتیک توسط سیستم پایش کنترل میشود. نصب این تجهیزات معمولا بنا به درخواست مشتری انجام می گردد.

پایپینگ Piping

دقت در انتخاب جنس لوله کشی داخلی دستگاه تصفیه آب و نحوه انجام اتصالات بسیار مهم است. عدم انجام صحیح اتصالات باعث نشت آب و خوردگی قطعات میگردد. جنس لوله ها با توجه به شرایط محیطی و نوع آب میتواند استیل یا upvc باشد.

شاسی و بدنه دستگاه

شاسی دستگاه با توجه به شرایط محیطی محل نصب دستگاه تصفیه آب RO میتواند استیل یا چدن باشد. شاسی چدنی بایستی دارای رنگ کوره ای مقاوم باشد.

سیستم های ضدعفونی

در صورت وجود آلودگی میکروبی در آب خام سیستم ضدعفونی در دستگاه  تصفیه آب در نظر گرفته میشود. ضد عفونی میتواند به وسیله تزریق کلر یا ازن یا اشعه UV باشد.

مخازن

مخازن دستگاه بر اساس نیاز میتواند شامل مخزن آب اولیه و یا مخزن مواد شیمیایی و… باشد. مخازن دستگاه تصفیه آب RO از جنس پلی اتیلن، FRP، GRP، استیل ساخته میشوند. مخازن ورق فلزی به هیچ وجه برای این منظور مناسب نیستند. زیرا بر اثر زمان دچار زنگ زدگی و خوردگی و نهایتا آسیب به کل دستگاه میشوند.

سایر اجزای سیستم

سایر اجزا شامل ابزارهای اندازه گیری (فلومتر و گیج فشار و…). و نیز پرشروسل ، فیلتر کارتریج ، شیرهای دستی و اتوماتیک و… می باشند.