اولترافیلتراسیون

فرآیند اولترافیلتراسیون (UF) یکی از انواع فرآیندهای غشایی تصفیه آب است که می‎تواند تحت نیروی محرکه فشار ذرات موجود در آب را جدا نماید. در تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون (Ultra Filtration) آب از یک غشاء که دارای منافذ بسیار ریز با حداکثر قطر 02/0 میکرون است ، عبور داده می شود.

غشاهای اولترافیلتراسیون

با توجه به اندازه منافذ غشاهای اولترافیلتراسیون، این غشاها می‎توانند برای حذف کلیه عوامل بیماری زا شامل ویروس، باکتری، انگل و … از آب و لذا تولید آب شرب بهداشتی به کار برده شوند.با توجه به اندازه حفرات بزرگتر از فرآیندهای اسمز معکوس و نانو فیلتراسیون ، فرآیند اولترافیلتراسیون با وجود ضد عفونی آب و حذف کامل عوامل بیماری زا ، ترکیب املاح آب را تغییر نمی‎دهد.

فشار عملیاتی سیستم‎های اولترافیلتراسیون در تصفیه آب صنعتی در محدوده ۲- ۰.۱ بار می‎باشد. در حالت کلی غشاهای اولترافیلتراسیون به صورت‎های مختلفی از جمله لوله ای، الیاف توخالی و مارپیچی تولید می‎شوند. از بین موارد نامبرده غشاهای اولترافیلتراسیون به صورت الیاف توخالی، پایین ترین هزینه تولید را داشته و بیشترین سطح غشایی را فراهم می‎کنند و در نتیجه امروزه رایجترین غشای UF مورد استفاده در صنعت آب و فاضلاب می باشد.

این غشاء ها از الیاف به صورت نی های توخالی (Hallow Fibers) ساخته می شود. جنس نی ها از  Poly Amid ( غشای پلی آمید ) و یا  Poly Propylene ( غشای پلی پروپیلن ) است و روی بدنه آنها منافذی با قطر حداکثر 02/0 میکرون وجود دارد. آب با عبور از این منافذ، از طریق بدنه نی ها وارد شده و از انتهای نی ها خارج می شود.

اولترافیلتراسیون UF

کاربردهای سیستم‌های اولترا فیلتراسیون (UF)

تهیه آب مورد نیاز

تهیه آب مورد نیاز تولید

تولید آب مورد نیاز جهت صنایع غذایی تولید نوشیدنی‌ها، داروسازی‌ها، صنایع لبنی، بیوتکنولوژی و …

حذف آلاینده ها

حذف آلاینده های آب

حذف آلاینده های آلی از آب و گند زدایی آب‌ های سطحی و زیر زمینی

تصفیه پساب‌

تصفیه پساب‌

تصفیه فاضلاب صنعتی و کشاورزی

حذف رنگ

حذف رنگ آب

حذف رنگ از آب آشامیدنی و تولید آب آشامیدنی با کیفیت مناسب

پیش ‌تصفیه آب

پیش ‌تصفیه آب

پیش ‌تصفیه آب شیرین کن دریایی – آب شیرین کن صنعتی ( R.O )