کلر پودری

یکی از آلودگی های بسیار خطرناک منابع آب، آلودگی بیولوژیکی است. آب می تواند به انواع میکروارگانیسم ها اعم از انواع باکتری ها، انگل ها، قارچ ها و ویروس ها آلوده شود. کلرزنی یکی از رایج ترین روش ها برای ضدعفونی کردن آب است. کلر در صنعت به صورت گاز کلر، مایع هیپوکلریت سدیم (آب ژاول) و جامد هیپوکلریت کلسیم (پرکلرین) مصرف می شود. کلر پودری یا پرکلرین با نام علمی هیپوکلریت کلسیم Calcium hypochlorite با فرمول شیمیایی Ca(ClO)2 یکی از پرکاربردترین ضدعفونی کننده هاست.

 

کاربردهای پودر کلر

پرکلرین برای ضدعفونی کردن آب در تصفیه خانه های آب شرب کاربرد فراوان دارد. البته در برخی کشورها از دی اکسید کلر یا اوزن برای ضدعفونی کردن آب شرب استفاده می شود. همچنین کلرزنی به عنوان یکی از مراحل پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب صنعتی RO کاربرد دارد. برای تصفیه آب استخر نیز معمولا از پودر کلر استفاده می شود.

 

مقدار مصرف کلر پودری

مقدار دوزینگ کلر پودری و همچنین گاز کلر برای مصارف مختلف در جدول زیر آمده است.

آب مورد تصفیه هدف از ضدعفونی مقدار هیپوکلریت کلسیم 70%
mg/lit
مقدار گاز کلر
mg/lit
آب آشامیدنی کلرزنی پیش تصفیه حداکثر 15 حداکثر 5
آب آشامیدنی حذف آلودگیهای احتمالی حداکثر 1.5 حداکثر 0.5
آب آشامیدنی حذف بو و طعم آب 9-15 3-5
آب چاه پیش تصفیه 3-15 1-5
آبهای سطحی حذف آلودگیهای احتمالی 3-29 1-10
آب شستشوی صنعتی حذف آلودگیهای احتمالی 90-145 50
آب خنک کاری صنعتی حذف آلودگیهای احتمالی 15-44 5-15
لوله ها و مخازن حذف آلودگیهای احتمالی 90-145 30-50

نحوه مصرف کلر پودری برای تصفیه آب استخر

پرکلرین به شکل ذرات ریز سفید رنگ است. برای ضدعفونی آب استخر لازم است به ازای هر مترمکعب آب استخر مقدار 3 گرم پودر کلر به آب اضافه می کنند. به عنوان مثال برای استخری به ابعاد 5*10*3 متر، حجم استخر 150 مترمکعب و مقدار پودرکلر 150*3=450 گرم می باشد. بهتر است ابتدا پودر کلر را در ظرفی سه یا چهار لیتری کامل با آب مخلوط کرد و سپس وارد آب استخر نمود.

 

نگهداری کلر پودری

پودر کلر معمولا در بسته بندی گالن 45 کیلویی پلی اتیلن عرضه می گردد. برای نگهداری پرکلرین باید دقت کرد که درب ظرف پس از استفاده به طور کامل بسته شود. همچنین پودر کلر باید دور از رطوبت نگهداری شود. هیپوکلریت کلسیم قابلیت جذب آب بالایی دارد و در اثر رطوبت سخت می شود. به همین دلیل باید در فضایی خارج از محوطه استخر نگهداری شود.

 

انواع پرکلرین موجود در بازار

هیپوکلریت کلسیم در انواع مختلف در بازار موجود است. یکی از نمونه های آن کلر پودری ژاپنی است که با برند استارکلون عرضه می شود. کلرپودری استارکلون Starclon به صورت گالن 45 کیلویی است. نمونه دیگر کلر هندی است که بخاطر قیمت و کیفیت مناسب، پرمصرف است. کلر پودری هندی با برند آکوافیت Aquafit عرضه می شود. نمونه های کلرپودری ایرانی نیز توسط کارخانجات داخل ساخته شده اند که کیفیت و قیمت قابل قبولی دارند. از اینرو برای مصارف صنعتی مقرون به صرفه می باشند.

 

قیمت کلر پودری

قیمت کلر پودری بسته به شرکت تولید کننده متفاوت است. به عنوان مثال قیمت کلر ژاپنی از سایر انواع پودر کلر بالاتر است. قیمت کلر هندی آکوافیت معمولا در درجه دوم و قیمت کلرپودری ایرانی از همه پایین تر است. برای دریافت قیمت روز پرکلرین با ما تماس بگیرید.

کلر پودری
کلر پودری ژاپنی استارکلون Starclon
گالن 45 کیلویی
کلر پودری ژاپنی
کلر پودری
کلر پودری هندی آکوافیت Aquafit
گالن 45 کیلویی
کلر پودری هندی