کربن فعال

 

کربن اکتیو چیست؟

کربن اکتیو یا کربن فعال Activated Carbon شکلی از کربن با منافذ ریز بسیار زیاد است. وجود این منافذ فراوان، سطح تماس این ماده را به نحو قابل توجهی افزایش داده است. یک گرم کربن اکتیو سطح تماسی در حدود 3000 متر مربع دارد. این خصوصیت باعث قابلیت بسیار زیاد این ماده برای جذب و شرکت در واکنش شیمیایی می گردد. کربن فعال با نامهای ذغال اکتیو و ذغال فعال نیز شناخته می شود. زغال فعال علاوه بر قابلیت جذب بسیار بالا، امکان فعال سازی مجدد را دارد. این ویژگی ها در کنار قیمت مناسب و صرفه اقتصادی، این ماده را به یکی از مهمترین مواد جاذب absorbent تبدیل کرده است.

ذغال فعال کاربردهای متنوعی به عنوان جاذب در صنایع گوناگون دارد. کربن اکتیو در تصفیه آب و تصفیه هوا به عنوان فیلتر عمل می کند. همچنین این ماده کاربرد وسیعی در پزشکی و سلامت دارد. صنایع دارویی و صنایع غذایی از دیگر استفاده کنندگان آن هستند.

کاربرد کربن فعال در تصفیه آب

استفاده از کربن به شکل زغال از دوران باستان کاربردهای زیادی داشته است. هندوها در 450 سال پیش از میلاد از فیلترهای زغالی برای تصفیه آب استفاده می کرده اند. چوب سوخته، استخوان و ذغال نارگیل در قرن 18 و 19 برای رنگبری شربت قند کاربرد داشته است. امروزه از کربن اکتیو برای حذف بو و رنگ آب استفاده می شود.

در فرایند پیش تصفیه آب با کربن فعال، آلاینده ها به سطح این دانه های کربن می چسبند یا در منافذ کوچک کربن فعال به دام می افتند. این فرآیند جذب نامیده می شود. فیلترهای کربن فعال برای حذف برخی از مواد آلی (مانند طعم و بوی ناخواسته ، ریز آلاینده ها) و کلر همچنین برخی عناصر مانند فلوئور یا رادون از آب آشامیدنی یا فاضلاب کارآمد هستند. اما برای آلاینده های میکروبی، فلزات، نیترات ها و سایر آلاینده های غیر آلی موثر نیست. فیلتر کربنی هم در تصفیه آب صنعتی و هم در تصفیه آب خانگی کاربرد دارد.

فیلتر کربنی مخزن تحت فشاری است که حاوی کربن فعال است. عبور آب از فیلتر کربنی یا کربن فیلتر یکی از مراحل پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب صنعتی است. در این مرحله ترکیبات ایجاد کننده بو و رنگ آب از آن حذف می شوند.

 

انواع کربن فعال

کربن اکتیو از زغال چوب بدست می آید. تولید کربن فعال از مواد اولیه گوناگونی انجام می شود که بر اساس آن نامگذاری می گردد. به عنوان مثال کربن فعال نارگیل از پوست نارگیل تهیه می شود.

کربن اکتیو پودری : کربن اکتیو پودری به شکل پودر سیاه رنگ است. ذرات این نوع کربن، اندازه ای بین 0.15 تا 0.25 میلیمتر دارند. کربن فعال پودری در مقایسه با سایر انواع، بیشترین سطح فعال را دارد.

کربن فعال گرانولی : این ماده به شکل گرانول کریستالی سیاه رنگ است. اندازه ذرات این نوع ذغال فعال بزرگتر و سطح فعال آن کمتر است. کربن اکتیو گرانولی در سایزهای 20×8 و 30×8 و 40×20 برای فاز مایع کاربرد دارند.

کربن فعال میله ای یا اکسترود : این نوع زغال فعال در فاز گازی کاربرد دارد.

 

قیمت کربن اکتیو

قیمت کربن اکتیو بسته به شرکت تولید کننده متفاوت است. کربن اکتیو جاکوبی یکی از معتبر ترین برندهای کربن فعال است. شرکت جاکوبی Jacobi سوئد یکی از بزرگترین تولید کنندگان کربن اکتیو در جهان است. برند مطرح دیگر در تولید این ماده، کربن فعال ادلر است. برای دریافت قیمت کربن فعال جاکوبی و همچنین کربن اکتیو آدلر با ما تماس بگیرید.

null
کربن فعال جاکوبی
پودری و گرانولی
Jacobi activated carbon
null
کربن فعال ادلر
پودری و گرانولی
ADLER activated carbon