تصفیه آب با اشعه فرابنفش UV

روشهای عمومی برای ضدعفونی آب عبارتند از کلرزنی ، تزریق گاز ازن (O3) و تابش اشعه ماورای بنفش (UV). یکی از بهترین و مطمئن ترین روش تصفیه آب هایی که دارای آلودگی های بسیار خطرناک و جدی می باشند استفاده از سیستم اشعه ماوراء بنفش یا لامپ UV می باشد. معمولا از اشعه ماورای بنفش جهت میکروب زدایی بهتر آب در کنار روشهای دیگر تصفیه آب صنعتی مانند کلرزنی و اسمزمعکوس استفاده می کنند. اين اشعه داراي طول موج 250 تا 270 نانومتر است.

در این سیستم ها آب وارد محفظه اصلی دستگاه از جنس SS می شود و مابین این محفظه و یک جداره داخلی از جنس کوارتز جریان می یابد. لامپ UV درون محفظه کوارتز قرار دارد و در تماس با آب نیست که ایده آل ترین حالت برای عملکرد لامپ می باشد. عمر لامپ 7500 ساعت می باشد و در این زمان با تولید دوز بالای اشعه به طور کامل میکروارگانیسم ها را از بین می برد .

اجزا اصلی لامپ UV :

1 – لامپ

2 – استوانه شیشه ای

3 – محفظه فولادی یا آلومنیوم ضد زنگ

4 – آدابتور یا مبدل برق شهری به 4 ، 6 یا 8 ولت.

موارد کاربرد در تصفیه آب

سیستم تابش فرابنفش UV برای تصفیه آب شرب بهداشتی و استریل کردن آب مورد نیاز تولید کارخانه ها و صنایع غذایی و دارویی در انواع مدل های دستگاه تصفیه آب صنعتی ، تصفیه آب نیمه صنعتی و آب شیرین کن و نیز برای تصفیه آب چاه و رودخانه جهت حذف آلودگی میکروبی آب مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم اولتراویولت (UV Lamp)

مزایای استفاده از لامپ UV در تصفیه آب

نیاز به لوله کشی و فضای اضافی ندارد.

بدون لوله کشی اضافی

دستگاه UV مستقیما در مسیر لوله آب نصب می شود و از این نظر نیاز به لوله کشی دستگاه تصفیه آب و فضای اضافی ندارد.

تأثیر ضدعفونی آنی دارد

ضدعفونی آنی آب

تأثیر ضدعفونی آنی دارد و pH آب تأثیر بر ضدعفونی ندارد. (UV در طیف pH=6-8.5 به کار می رود)

خواص فیزیکی و شیمیایی آب

حفظ خواص آب

اشعه فرابنفش خواص فیزیکی و شیمیایی آب را تغییر نمی دهد. از این نظر آب را به مواد شیمیایی آلوده نکرده و به صورت طبیعی حفظ میکند.

اشعه فرابنفش

حذف آلودگی میکروبی آب

 عوامل بیماری زایی که نسبت به گاز کلر مقاوم هستند را مانند legionella pneumophihia و pseudomonas aeroginose را نیز از بین می برد.