تزریق کلر

يكي از اساسي ترين اهداف تصفيه آب صنعتی، گندزدائي يا ضدعفوني نمودن آب جهت مناسب نمودن براي شرب مي باشد. تاكنون براي گندزدائي آب روشهاي مختلفي ارائه گرديده است كه مهمترين آنها كلرزني، ازن زني و نيز اشعه UV مي باشد.
يکي از قديمي‌ترين و عمومي‌ترين شيوه هاي گندزدايي آب در جهان، استفاده از روش کلر زنی مي‌باشد. از دلايل عمده استفاده از آن مي توان مؤثر بودن در غلظت پائين ، ارزان و در دسترس بودن و نيز داشتن باقيمانده در آب پس از عمل گند زدائي را نام برد. كلرزني آب خام عبارت است از سالم ‌سازي آب ورودي به تأسيسات به منظور اكسيداسيون و حذف نسبي آلاينده‌هاي آلي مولد بو و طعم نامطلوب، حذف نسبي آلاينده‌هاي معدني مولد رنگ مانند آهن، منگنز، فلزات سنگين و ته‌نشيني آنها در مرحله زلال‌سازي و جلوگيري از رشد بعدي ميكرو ارگانيسم‌ها و گياهان آبي در تأسيسات تصفيه ‌خانه.
با توجه به اینکه آب های تصفیه نشده دارای مقداری آلودگی میکروبی می باشند و این آلاینده ها توسط سیستم های پیش تصفیه حذف نمی گردند، لذا لازم است که آب قبل از ورود به دستگاه RO ضد عفونی شود. در صورتی که بار آلودگی به سطح فیلتر شنی برسد، در آنجا به شدت تکثیر می شود و زمانی که این آلودگی به ممبرینهای RO برسد غشا را به عنوان منبع غذائی مصرف کرده و باعث نابودی آن می شود. گرفتگی میکروبی یکی از شایع ترین گرفتگی های غشاهای پلی آمید می باشد . لازم بذكر است كلرزني آب خام بايد در حدي انجام شود كه در آب خروجي از فيلترها، مقدار كلر آزاد باقيمانده در حدود 2/0 تا 3/0 ميليگرم بر ليتر باشد.

تزریق ازن O3

با توجه به تشكيل تركيبات آلي كلرينه و ساير تركيبات تري هالومتان در اثر گند زدايي با كلر كه عوارض نامطلوبي را براي مصرف كنندگان به همراه دارد استفاده از گند زدا هاي جديد روز به روز ابعاد وسيع تري مي يابد. ازن از جمله تركيباتي است كه با توجه به خواص ويژه خود ، امروزه بعنوان یکی از رایجترین ضد عفونی کننده های آب آشاميدني مورد استفاده قرار گرفته است.

گاز ازن O3 يكي از قوي‌ترين اكسيد كننده هاي موجود در طبيعت به شمار مي‌رود. ازن عامل ضد ميكروبي با طيف گسترده و قوي بوده كه مي‌تواند باكتري‌ها ، قارچ‌ها ، ويروس‌ها ، جلبک‌ها ، کپک‌ها و … را در زمان كوتاهي بطور كامل از بين ببرد. اين گاز با تخريب سلول ميكرو ارگانيزم‌ها آنها را از بين می برد. در این فرایند ازن ديواره سلولي ميكرو ارگانيزم‌ها را شكسته و سيتو پلاسم باكتري را حل مي‌كند كه از اين نظر با مكانيسم عمل كلر در فرايند گند زدائي کاملا متفاوت است. با توجه به قدرت بالاي گند زدائي ازن در مقايسه با كلر (25 برابر ) و ساير گندزداها ، زمان كمتري جهت تكميل فرايند گند زدائي نياز مي باشد. بررسي ها همچنين بيانگر توانائي بيشتر ازن در از بين بردن ويروسها در مقايسه با كلر مي باشد. همچنين بعلت اينكه از مادة اوليه اكسيژن توليد شده و در هنگام تخريب به اكسيژن تبديل مي‌شود، اثرات مخرب زيست محيطي هم ندارد.

لاليت ازن در آب 12 مرتبه كمتر از حلاليت كلر بوده و محلول آبي آن نيز ناپايدار مي باشد. با توجه به ناپايداري گاز ازن ، بايد در محل مصرف و نيز زمان مصرف توليد شود و نمي توان آنرا مثل كلر ذخيره نمود.

سيستم ازن زنی در گندزدايي انواع آب‌ شیرین کن صنعتی و آب شیرین کن دریایی در داروسازي‌ها صنايع غذايي، آبهاي بسته‌بندي، آب‌هاي فرآيندي، تصفيه پساب‌هاي صنعتي و استخرهاي شنا كاربرد دارد.

کلر زنی و ضدعفونی کننده ها