فیلتر کربنی

فيلترتحت فشار کربني به منظور حذف مزه ، بو ، رنگ ، مواد آلي ، هالو فرم ها ، مواد فنلي و کلر آزاد آب در سیستمهای تصفیه آب صنعتی مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

کربن فعال مواد آلی موجود در آب را جذب و سپس تجزیه می کند. اين صافی ها بدليل وجود تخلخل موجود در ساختار کريستالي خود قادر به ايجاد پيوند هاي بين مولکولي بين ميکرو ارگانيزم ها و کربن فعال بوده که اين امر باعث حذف اين مواد از آب خروجي مي شود. در تصفیه آب با صافي كربني، آب از بستر ذغال كربن اكتيو گرانولي عبور كرده و رنگ و بوي آن توسط ذغال كربن جذب شده و در نتيجه آب خروجي بدون هر گونه طعم، بو و رنگي خواهد بود.

در صافی کربنی ، آب ورودی باید کاملا زلال سازی شود و فاقد هرگونه مواد کلوئیدی و معلق باشد به همین دلیل فيلتر كربني معمولاً بعد از فيلترشني در فرآيند تصفيه آب قرار مي‌گيرد.pH آبی که با کربن فعال در تماس قرار می گیرد نباید اسیدی یا قلیایی باشد و قبل از عبور از بستر کربن فعال باید خنثی شود . کربن فعال می بایست هرچند یکبار در کوره تا درجه حرارت 900 درجه سانتیگراد حرارت داده شود تا دوباره فعال شود .

جنس بدنه فیلترکربنی می تواند از کربن استیل با پوشش رنگ اپوكسي ، استینلس استیل و یا FRP باشد، اين فیلتر ها بصورت استوانه هاي تحت فشار طراحی میشوند. فيلتر کربني به عنوان پيش تصفيه آب RO، تولید آب معدني، تصفيه آب شرب، صنايع غذايي، جذب رنگ پسابهاي رنگرزي و جذب مواد آلي تجزيه ناپذير پسابها مورد استفاده قرار مي گيرد.

فیلتر کربنی Activated Carbon filter

کاربردهای دستگاه اسمز معکوس (آب شیرین کن صنعتی – آب شیرین کن دریایی )

بخش کشاورزی و دامی

بخش کشاورزی و دامی

گلخانه ها، مرغداری و …

صنایع پتروشیمی

صنایع پتروشیمی، پالایشگاهی، فولادی

جهت آب cooling و blow down ، آب DM برای خنک کاری و …
(آب شیرین کن صنعتی)

تأمین آب دمین

تأمین آب دمین (آب مقطر)

برای کارخانجات و صنایع دارویی و …
(آب شیرین کن صنعتی)

شیرین سازی آب دریا

شیرین سازی آب دریا (Sea water)

جهت مصارف صنعتی و خانگی

(آب شیرین کن دریایی)

تأمین آب آشامیدنی

تأمین آب آشامیدنی

فیلتر شنی Sand filter

فیلتر شنی

فیلتر شنی یا فیلتر تحت فشار به طور معمول به عنوان اولین مرحله تصفیه در سیستمهای تصفیه آب صنعتی متعارف مورد استفاده قرار می گیرد و جهت جداسازي ناخالصی هاي معلق موجود در آب (Suspended Solids) تا قطر 50 ميكرون یا به بیان ساده کاهش کدورت آب کاربرد دارد. در این صافی ها با عبور مایع از درون بستر ، مواد معلق و ذرات ریز در بین خلل و فرج بستر باقی می مانند و آب زلال خارج می گردد .

جنس بدنه فیلترهای شنی می تواند از کربن استیل با پوشش رنگ اپوكسي ، استینلس استیل و یا FRP باشد اين فیلتر ها بصورت استوانه هاي تحت فشار طراحی میشوند و داخل ستونها بوسیله شن سیلیسی و یا آنتراسیت پر می گردد که معمولا يک لايه ذرات درشت روي نازل ها جهت جلوگيري از گرفتگي و سپس يک لايه ذرات ريز بر روي آنها و ذرات درشت تر در بالا ريخته مي شود.

آب از قسمت فوقانی ستون وارد شده و پس از گذشتن از بستر فیلترشنی، از قسمت تحتانی خارج می گردد. در سيکل تصفيه، ذرات معلق در بستر فيلتراسيون رسوب نموده و بتدريج خلل و فرج بستر را پر مي کنند .بدين ترتيب با گذشت مدت زمان معيني از شروع بهره برداري بر حسب ميزان کدورت و مواد معلق آب ورودي، تدريجا افت فشار افزايش مي يابد. هنگاميکه افت فشار دو سر فيلترشنی در حدود 8/0 – 6/0 بار ثبت گردد، زمان آن رسيده است که فيلتر از حالت سرويس خارج شده و با ورود جريان آب به صورت معکوس (Back Wash) بسترها مورد شستشو قرار بگيرند. زمان شستشو بستگي به ميزان کدورت آب ورودي دارد.

بعضی از موارد مورد استفاده فیلتر شنی:

الف : تصفيه آب رودخانه‌هاي با كدورت بالا پس از واحدهاي انعقاد (Coagulation) ، لخته سازي ( Floccolation) و ته نشيني (Sedimentation) جهت تهيه آب شرب، بهداشتي و صنعتي

ب : جهت تصفيه آب استخر براي جلوگيري از كدر شدن آب و زلال سازي آن

ج : تصفيه نهايي فاضلابهاي صنعتي و انساني

د : تصفيه آب برج خنك كن از مواد معلق نفوذي از هوا به آب، مانند گرد و خاك

آب شیرین کن دریایی

كاربردهای دستگاه فيلتر شني:

تصفيه آب برج خنك كن

تصفيه آب برج خنك كن

تصفيه آب برج خنك كن از مواد معلق نفوذي از هوا به آب، مانند گرد و خاك

تصفيه نهايي فاضلابهاي صنعتي و انساني

تصفيه نهايي فاضلابهاي صنعتي و انساني

تصفيه آب استخر

تصفيه آب استخر

براي جلوگيري از كدر شدن آب و زلال سازي آن

تصفيه آب رودخانه‌هاي با كدورت بالا

تصفيه آب رودخانه‌هاي با كدورت بالا

پس از واحدهاي انعقاد (Coagulation) ، لخته سازي ( Floccolation) و ته نشيني (Sedimentation) جهت تهيه آب شرب، بهداشتي و صنعتي