دستگاه اسمز معکوس RO

اساس کار سیستم اسمز معکوس برمبنای فرایند اسمز می باشد. فرایند اسمز یک فرایند طبیعی است که در غشاهای نیمه تراوا اتفاق می افتد و طی آن آب از جائی که غلظت نمک بیشتری دارد به سمتی که در آن غلظت کمتر است، جریان می بابد.غشا به آب و تعدادی از یون ها اجازه عبور می دهد، در حالی که مواد جامد محلول اجازه عبور نخواهند داشت.  دستگاه اسمز معکوس فرایندی عکس اسمز می باشد و در آن فشاری بیشتر از فشار اسمزی به سمتی که غلظت مواد جامد در آن بیشتر است وارد می شود. این فشار، آب را مجبور می کند در خلاف جهت اسمزی در داخل غشا حرکت کند. سيستم اسمز معکوس بطور عمده قادر به حذف 99% تمامي املاح محلول موجود در آب (TDS) و 97-95% ترکيبات آلي محلول و بيش از 98% مواد کلوئیدی و پارامترهای بیولوژیکی در آب مي باشد.

تصفیه آب فوق خالص یا آب دمین

هم چنین برای تهیه آب فوق خالص یا آب دمین demineralized water  یا به طور اختصار demin water  می توان از دو دستگاه اسمز معکوس (Double RO) به صورت سری استفاده کرد تا کلیه املاح موجود در آب را حذف کرد. آب دمین در صنایع داروسازی یا دیگ بخار و … استفاده می شود. تصفیه آب برای دیگ بخار boiler و نیز cooling tower به خاطر عدم رسوب مواد محلول در آب حتما بایستی به این روش انجام شود. آب دمین دارای خصوصیات آب مقطر است با این تفاوت که آب مقطر حاصل تقطیر و آب دمین حاصل تصفیه است.

با توجه به قابليت بالاي دستگاه تصفیه اسمز معکوس در مقايسه با ساير روشهاي معمول تصفيه آب ، امروزه از دستگاه های تصفیه آب صنعتی و آب شیرین کن صنعتی بطور گسترده اي در صنعت تصفيه آب مورد نياز صنايع مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشيمي، نيروگاه هاي حرارتي، صنايع فولاد، توليد آب مورد نياز صنايع داروسازي و صنایع تولید مواد آرایشی و بهداشتی، توليد آب قابل تزريق و … استفاده مي گردد.

از دیگر کاربردهای دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس که امروزه در ایران بسیار مورد استقبال قرار گرفته است می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • دستگاه تصفیه آب برای کشاورزی و گلخانه
  • دستگاه تصفیه آب برای استخر پرورش ماهی و سایر آبزیان
  • دستگاه تصفیه آب برای دامداری ، پرورش اسب و …
  • دستگاه تصفیه آب برای مرغداری ، پرورش طیور، شترمرغ و …

قیمت دستگاه اسمز معکوس RO

با توجه به اینکه دستگاه تصفیه آب صنعتی به صورت سفارشی و با توجه به نوع آب خام و ظرفیت دستگاه آب شیرین کن به صورت مترمکعب در شبانه روز طراحی و ساخته می شود قیمت دستگاه آب شیرین کن RO  با توجه به قطعات به کار رفته از جمله نوع و مدل پمپ و ممبران و وسل ها و تجهیزات تابلو برق و… متفاوت می باشد.

مواد شیمیایی مورد نیاز دستگاه اسمز معکوس

مهمترین مواد شیمیایی مورد نیاز دستگاه تصفیه آب RO  آنتی اسکالانت است. فروش آنتی اسکالانت اصلی با برندهای معتبر ( آنتی اسکالانت فلوکن و آنتی اسکالانت آویستا و … ) با مناسب ترین قیمت انجام می گردد. همچنین کلر و سدیم متابی سولفیت و رزین برای تصفیه آب با برندهای معتبر موجود می باشد.

سیستم اسمز معکوس (RO)

کاربردهای دستگاه تصفیه آب صنعتی :

بخش کشاورزی و دامی

تصفیه آب کشاورزی و دامی

گلخانه ها، مرغداری و دامداری

صنایع پتروشیمی

صنایع پتروشیمی، پالایشگاهی، فولادی

تصفیه آب cooling و blow down ، آب DM برای خنک کاری

تأمین آب دمین

تهیه آب دمین (آب مقطر)

تصفیه آب برای صنایع دارویی و آرایشی و بهداشتی

شیرین سازی آب دریا

شیرین سازی آب دریا (Sea water)

تصفیه آب برای مصارف صنعتی و خانگی

(آب شیرین کن دریایی)

تأمین آب آشامیدنی

تصفیه آب آشامیدنی

تصفیه آب شرب