سختی گیر رزینی

برای از بین بردن سختی آب روش های گوناگونی هست که متداولترین روش برای حذف سختی آب ، استفاده از سختی‌گیر رزینی و همچنین روش شیمیایی سختی گیری می‌باشد. در سختی گیر های رزینی یون های کلسیم و منیزیم موجود در آب با گذر از ستون رزینی با یون سدیم بدل شده و باعث می شود آب سخت به آب نرم تغییر کند.به شکلی که آب خارج شده از دستگاه سختی گیر تنها شامل نمک سدیم است. رزین دستگاه سختی گیر پس از گذشت زمان مشخص دچار مشکل می شوند و کارامدی خود را از دست خواهند داد. اگر رزین با محلول کلرورسدیم 10% شستشو پیدا کند، قابلیت سختی گیری خود را بدست می آورد. غلظتهای کمتر و یا بیشتر نمک اثر کمتری دارند.

در تصفیه آب صنعتی به کار گیری آبهای گل آلود و دارای مواد معلق و آبهایی که دارای املاح آهن، منگنز، مس و دیگر فلزات سنگین می باشند، رزین ها را مستهلک و آبدهی دستگاه سختی گیر کاهش پیدا می کند. لذا سفارش می شود قبل از دستگاه سختی گیر، مواد ی که در آب به صورت معلق هستند به وسیله یک فیلتر شنی جدا شوند و برای کم شدن املاح فلزات سنگین تصمیم مناسب اتخاذ شود. شروع به کار، استفاده و تجدید بار دستگاه سختی زدایی امکان دارد دستی، با دستور الکترونیکی و یا به صورت اتوماتیک صورت می گیرد.

دستگاه سختی‌گیر

دستگاه سختی‌گیر مورد استفاده در تصفیه آب ، بیشتر به صورت مخزن استوانه فلزی با پوشش اپوکسی در داخل و یا از جنس مخزن FRP هستند و حاوی دریچه بازدید، شبکه لوله کشی مجهز به نازل های ورودی و خروجی آب، شیر آلات، فشار سنج و مخزن پلی اتیلن ذخیره محلول کلرور سدیم است. ابعاد سختی گیرهای دستگاه آب شیرین کن وابسته به میزان گذر آب در واحد زمان (دبی) از سختی گیر و میزان املاح موجود در آب دارد. قدرت کارایی هردستگاه نیز بسته به عبور آب، سرعت حرکت آب و مقدار سختی آب دارد.

کمترین و بیشترین فشار کاری متناسب برای دستگاه های سختی گیر به ترتیب 2 و 5 اتمسفر می باشد. از اشکالات اصلی سختی گیر تبادل یونی می توان به گران بودن آنها و بالا بودن هزینه راه اندازی و نگهداری این سیستمها اشاره نمود.

موارد استفاده سختی گیر

سختی گیرها در مواردی که تنها نیاز به رفع سختی آب و حذف یون های کلسیم و منیزیوم آب است استفاده می شوند. بدیهی است یک دستگاه تصفیه آب RO این کار را به صورت کامل تر انجام میدهد. سختی گیر ها برای گرفتن سختی آب در صنایع غذایی و دارویی و لبنی و نیز کارخانه های مختلف کاربرد دارد.

سختی گیرهای رزینی (Watersofteners)