سختی گیر رزینی

برای از بین بردن سختی آب روش های گوناگونی وجود دارد. متداولترین روش برای حذف سختی آب ، استفاده از سختی‌گیر رزینی و همچنین روش شیمیایی می‌باشد. در سختی گیر رزینی یون های کلسیم و منیزیم موجود در آب با گذر از ستون رزین با یون سدیم بدل می شود. این باعث می شود آب سخت به آب نرم تغییر کند. به شکلی که آب خارج شده از دستگاه تنها شامل نمک سدیم است. رزین دستگاه سختی گیر پس از گذشت زمان مشخص دچار مشکل می شود و کارامدی خود را از دست خواهد داد. اگر رزین با محلول کلرورسدیم 10% شستشو پیدا کند، قابلیت سختی گیری خود را بدست می آورد. غلظتهای کمتر و یا بیشتر نمک اثر کمتری دارند.

به کار گیری آب گل آلود و دارای مواد معلق و آبهایی که دارای املاح آهن، منگنز، مس و دیگر فلزات سنگین می باشند، رزین را مستهلک می کند. این امر باعث می شود  آبدهی دستگاه سختی گیر کاهش پیدا کند. لذا بایستی قبل از دستگاه سختی گیر، مواد ی که در آب به صورت معلق هستند به وسیله یک فیلتر شنی جدا شوند. همچنین باید برای کم شدن املاح فلزات سنگین تصمیم مناسب اتخاذ شود. شروع به کار، استفاده و تجدید بار دستگاه سختی زدایی می تواند دستی، با دستور الکترونیکی و یا به صورت اتوماتیک صورت می گیرد.

دستگاه سختی‌گیر

دستگاه سختی‌گیر مورد استفاده در تصفیه آب ، بیشتر به صورت مخزن استوانه فلزی با پوشش اپوکسی در داخل و یا از جنس مخزن FRP هستند. این دستگاه حاوی دریچه بازدید، شبکه لوله کشی مجهز به نازل های ورودی و خروجی آب و شیر آلات می باشد. همچنین مخزن پلی اتیلن ذخیره محلول کلرور سدیم و فشارسنج جزو متعلقات دستگاه است. ابعاد دستگاه وابسته به میزان گذر آب در واحد زمان (دبی) از سختی گیر و میزان املاح موجود در آب است.

قدرت کارایی هردستگاه نیز بسته به عبور آب، سرعت حرکت آب و مقدار سختی آب دارد.کمترین و بیشترین فشار کاری متناسب برای دستگاه های سختی گیر به ترتیب 2 و 5 اتمسفر می باشد. از اشکالات اصلی سختی گیر تبادل یونی می توان به گران بودن و بالا بودن هزینه راه اندازی و نگهداری این سیستم اشاره نمود.

موارد استفاده سختی گیر

سختی گیر در مواردی که تنها نیاز به رفع سختی آب و حذف یون های کلسیم و منیزیوم آب است استفاده می شود. بدیهی است یک دستگاه تصفیه آب RO این کار را به صورت کامل تر انجام میدهد. سختی گیر برای گرفتن سختی آب در صنایع غذایی و دارویی و لبنی و کارخانه های مختلف کاربرد دارد.

فروش رزین تصفیه آب

انواع رزین تبادل یونی ، رزین سختی گیر، رزین کاتیونی ، آنیونی و میکس بد عرضه می گردد. فروش رزین پرولایت Purolite انگلیس و سایر برندهای معتبر با قیمت مناسب و کیفیت بالا انجام می گردد. سایر مواد شیمیایی تصفیه آب از جمله آنتی اسکالانت نیز به صورت عمده یا جزیی قابل سفارش می باشند.

سختی گیرهای رزینی (Watersofteners)