دستگاه آب شیرین کن

آب دریا به عنوان آب خام در صنعت نفت ، پتروشیمی ، نفتکش ها ، صنایع فلزی و کلیه کارخانه هایی که به دلیل دسترسی بهتر به دریاهای آزاد در بنادر و سواحل دریاها قرار دارند مورد استفاده قرار می گیرد.استفاده از دستگاه آب شیرین کن یکی از راههای اصلی  مقابله با بحران کم آبی در مناطق خشک و کم آب جهان می باشد. ایران نیز به عنوان یكی از كشورهای واقع در كمربند خشك كره زمین با مشكل كم آبی مواجه می باشد.عوامل زیر بحران آب را به گونه ای بسیار جدی فرا روی كشور قرارداده است :

  1. رشد فزاینده جمعیت و نیاز روز افزون به محصولات كشاورزی و دامی و همچنین رشد صنعتی کشور
  2. محدودیت منابع آب و خاك به عنوان بستر اصلی تولیدات كشاورزی : در حالیکه جمعیت روز به روز افزایش می یابد، منابع آبی بشدت در حال کاهش است.

این معضل سالهای اخیر در جنوب و مرکز ایران شکل جدی تری به خود گرفته است. به نحوی که تأمین اساسی ترین نیاز بشری در مرکز و حاشیه جنوبی کشور مناطقی مانند خوزستان و بوشهر و هرمزگان را با اما و اگر مواجه کرده است. این مسأله باعث افزایش چشمگیر تصفیه آب دریا و استفاده از دستگاه تصفیه آب کشاورزی و دستگاه تصفیه آب برای گلخانه ها شده است. هم چنین استفاده از دستگاه تصفیه آب برای پرورش ماهی ، تصفیه آب برای مرغداری ها و دامداری ها نیز مورد استقبال زیادی قرار گرفته است.

دستگاه آب شیرین کن ، راه حل بحران کم آبی :

علاوه بر راهکارهایی که متخصصین در زمینه اصلاح الگوی مصرف آب در بخش های شهری، صنعتی و کشاورزی ارائه داده اند، استفاده از دستگاه آب شیرین کن به عنوان راه حلی مناسب برای حل این بحران در نظر گرفته شده است. در این راستا، بخش عمده ای از نیاز به آب شیرین در جنوب کشور توسط دستگاه آب شیرین کن دریایی تأمین می گردد.

قیمت دستگاه آب شیرین کن :

راه اندازی آب شیرین کن دریایی بسیار پرهزینه است و در مقیاس های بزرگ نیاز به سرمایه گذاری های کلان دارد. علاوه بر آن این دستگاه ها به منابع عظیم انرژی نیاز دارند. از این رو استفاده از این روش در بسیاری از کشورها مقرون به صرفه نیست و به عنوان گزینه پیشنهادی نخست برای حل معضل کم آبی مطرح نمی شود. هزینه مواد شیمیایی تصفیه آب نیز بسته به میزان آبدهی دستگاه و مورد مصرف آب تصفیه شده متفاوت است. هزینه نگهداری دستگاه آب شیرین کن وابستگی زیادی به برق مصرفی دستگاه آب شیرین کن دریایی دارد.

بیشترین استفاده از دستگاه آب شیرین کن دریایی در خاورمیانه :

در منطقه خاورمیانه که شامل کشورهای ثروتمند نفتی است، بهای ارزان انرژی باعث شده است این کشورها از دستگاه آب شیرین کن دریایی خورشیدی در مقیاس و ابعاد وسیع استفاده کنند. این کشورها شامل عربستان سعودی، کویت، امارات‌ متحده عربی، قطر، عمان و بحرین هستند. عربستان سعودی که عظیم ترین سیستم های آب شیرین کن دنیا را در اختیار دارد، تقریباً حدود٧٠‌ درصد نیاز خود را با شیرین کردن آب دریا تأمین می‌کند.

انواع پیش تصفیه دستگاه آب شیرین کن دریایی :

دستگاه آب شیرین کن دریایی با توجه به نوع تهیه آب از دریا دارای سیستمهای پیش تصفیه متفاوت می باشد.

  1. در صورت حفر چاه ساحلی برای تصفیه آب  نیاز به سیستمهای پیش تصفیه ساده تر نظیر فیلتر شنی خواهیم داشت.
  2. در شرایطی که امکان حفر چاه ساحلی مقدور نباشد و آب مستقیما از دریا گرفته شود، سیستمهای پیش تصفیه پیشرفته تر نظیر حوضچه ته نشینی، فیلترهای خودشوینده و سیستم  اولترافیلتراسیون مورد نیاز است.

ظرفیت آب شیرین کن

با توجه به مقدار مورد نیاز ظرفیت آب شیرین کن دریایی از 5 متر مکعب در شبانه روز تا چند هزار مترمکعب متغیر است. با توجه به اینکه ارتقای آب شیرین کن ساخته شده برای رسیدن به ظرفیت بیشتر تقریبا غیرممکن وغیر اقتصادی است لذا توجه به مقدار آب تصفیه شده مورد نیاز بسیار مهم است.

آب شیرین کن دریایی